Kąpiel czy natrysk? Najlepsze rozwiązania dla naszej skóry

Pielęgnacja skóry to ważny proces, na który składa się wiele różnych czynności. Jedną z najważniejszych jest kąpiel, dzięki której skóra jest czysta i zadbana. Na co należy zwrócić uwagę podczas kąpieli? Choć higiena i dbałość o czystość skóry jest bardzo ważna, wielu z nas kąpie się zdecydowanie zbyt często. Sporym zagrożeniem dla skóry są stosowane w trakcie kąpieli kosmetyki. Zbyt częste kąpiele z dodatkiem kosmetyków są z pewnością przyjemną formą relaksu, jednak niszczą one naturalną warstwę ochronną skóry. Brak tej warstwy sprawia, że skóra staje się bardziej podatna na wszelkiego rodzaju infekcje i choroby.

Jest na to prosta rada, polegająca na ograniczeniu środków myjących do niezbędnego minimum. Warto również korzystać na zmianę raz z natrysku, raz z wanny. Tu powstaje kolejne pytanie, związane z pielęgnacją skóry. Co jest lepsze: prysznic czy kąpiel w wannie?

Ze względów higienicznych lepszym rozwiązaniem jest natrysk. Tu brud z ciała spływa od razu wraz z wodą, podczas gdy w wannie pozostaje w tej wodzie, w której w dalszym ciągu przebywamy i my. Dodatkową zaletą korzystania z natrysków jest krótszy czas kontaktu skóry ze środkami myjącymi. Prysznic ma też korzystny wpływ na zdrowie. Ciśnienie wody pozytywnie wpływa na układ krążenia, przez co prysznic działa niemal jak masaż. Fantastyczne rezultaty można osiągnąć poprzez polewanie się na zmianę raz zimną, raz ciepłą wodą. Zimna woda zatyka pory, hartuje i zwiększa odporność organizmu. Kąpiel również ma swoje pozytywne strony. Kąpiel w wannie to przede wszystkim świetny relaks. Ciepła woda rozluźnia mięśnie, co pozwala usunąć zmęczenie i napięcie. Taki relaks od czasu do czasu przyda się każdemu. Jednak należy zachować tu pewną ostrożność, gdyż zbyt długa kąpiel może wywołać wręcz przeciwny efekt i stać się powodem zmęczenia. Ci, którzy często kąpią się w wannie, powinni do wody dodać trochę oliwki lub tłustego kremu. Taki tłusty dodatek w wodzie zapobiega nadmiernemu wysuszaniu się skóry i pozwala zachować jej naturalny płaszcz ochronny. Do kąpieli można wykorzystać również zioła, np. te, które mają właściwości odprężające lub te, które pobudzają przemianę materii. Wszystko zależy od naszych aktualnych potrzeb. Przy zmianach skórnych w szczególności zalecanym dodatkiem do kąpieli jest rumianek.

Dowiedz się też innych rzeczy, czy warto wybrać umywalki nablatowe?

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.